Коли говорять М’янма, багато хто навіть не знає, з якого боку це знаходиться. А ця країна – сусідка всім відомого Таїланду. Раніше ця екзотика називалася Бірмою – задушлива і спекотна, але не менш бажана. Так що якщо будете відпочивати в Таїланді, радимо нанести візит до М’янми, де набагато менше мандрівників, але зате є безліч пам’ятників архітектури.
Місто Баган, зведене древніми людьми, дожив до наших днів і сьогодні, як ніколи, привертає увагу багатьох туристів. Часто називається «містом тисячі храмів», хоча їх там насправді близько чотирьох сотень, і вабить до себе туристів, ваблячи своєю особливою атмосферою.
Дивовижний Баган
Сьогодні це застигле кам’яне місто, де головний герої – кам’яні будівлі – наполовину одухотворені пагоди, буддистські храми, ступи. Тут же знаходяться і найкрасивіші з усіх храмів світу. Це, вже назавжди заснувше місто, в далекому минулому був політичним, культурним і релігійним центром Бірми. Зараз залишилися тільки відгомони колишньої величі, до якої прагнуть любителі витонченої екзотики. Річка Іраваді – найбільша в М’янмі – тримає свій шлях повз Багана та відважні мандрівники до заповітного міста можуть дістатися саме по ній. Набагато цікавіше потрапити в цей заповітне місце річкою на маленькому поромі, ніж прибути банально літаком або автобусом. Ця річка велично прикрашає околиці і серед руїн не раз нагадає що вічне, а що проходить.
Історія міста
У минулі великі часи цього міста, люди в ньому жили та ходили між храмів, відчували всю свою приземленість в порівнянні з приголомшуючим велич цих будівель. А зараз в точності навпаки, ти не відчуваєш себе нікчемним і вицвілим, ти сильний і вільний там, де вже все розсипається. Але тебе все одно не залишає якась таємниця, розгадка якої вже не за горами.
Спостерігаєш за уламками древньої цивілізації і відчуваєш себе справжнім археологом, який відшукав ціле місто і боїться повірити вірить своїм очам, щоб не зруйнувати і малої частини цих скарбів. Але хочеться далі брати участь і відкривати нові горизонти.
Містика міста
Руїни надали околицям міста якусь містичну чарівність. Азіатська архітектура і занедбаність цих місць захоплює якоюсь витонченістю, але без похмурості так властивою старим руїнам. Завитки місцевих храмів разюче відрізняються від будь-яких світових архітектурних течій, і тільки придивляючись до них, ти можеш осягнути сильне розходження в культурах Заходу і Сходу. Здасться, що вигин кожної споруди, яке тебе обступає, хоче щось вселити або вплинути на твій розум.
Оглядовий майданчик
Для найглибших вражень забирайтеся вище, щоб побачити який відкривається шикарний вид. Підйом на храмову майданчик – пункт номер один для туристів в Багану. Від захоплення у вас перехопить подих! При сході сонця, як тільки перші краплі сонця почнуть падати на будову, ви подумаєте, що таємниця нарешті відкрита. Але навіть вид з найвищої точки, ховається в порівнянні з польотом на повітряній кулі. Політ над містом храмів і руїн, де виступають витіюваті верхівки – незабутнє видовище. Ти не просто поринеш в атмосферу, ти відчуєш, як вона створена.
На превеликий жаль, не всі будівлі в місті збереглися і не зруйнувалися часом. Деякі були відновлені, але без урахування їх первісного вигляду, що і не дало Багану увійти до списку спадщини ЮНЕСКО. Також сюди вже починає наближатися цивілізація з сучасними шосе і туристичними розвагами. Так що поспішайте сюди з візитом, поки в Багану ще панує таємнича старовину.
Відпочинок в Багану: всім по кишені
Серед усіх міст М’янми Баган ідеально підходить для мандрівників, незалежно від пори року. Тут немає дощового сезону, тому місто можна досліджувати цілий рік. Позначається близькість тропіків: денна температура може досягти 40 градусів, а вночі опускається до 27 ̊С. Для швидкого туру можна відвідати найвідоміші шановані храми. Всі обожнюють храм Shwesandaw, де щовечора збирається натовп роззяв.
Сьогоднішній Баган умовно ділиться на три частини: північно-східна, північно-західна (Старий Баган) і південно-західна (Новий Баган). На північному сході найбільший вибір бюджетних готелів Багана, поїсти можна буквально за копійки, але знаходяться такі заклади далеко від центральних пам’яток. У Новому Багану зазвичай зупиняються туристичні групи, тут розташовуються готелі класом вище. Старий Баган обслуговує, як правило, заможних туристів, житло тут дорого, але і знаходяться поруч з архітектурними пам’ятками.