м. Львів вул. Вітовського, 29 office@hittravel.com.ua
Подорож до Ватикану. Неймовірна Сікстинська капела

Сікстинська капела – найвідоміша капела, що знаходиться у Ватикані. Вона датується 1475-1481 роками та споруджена за наглядом архітектора Джованні де Дольчі. Саме в той час правив папа римський Сікст IV, і тому нова капела отримала таку назву. Зараз тут знаходиться музей, а сама споруда – видатний пам’ятник епохи Відродження. Саме у ній досі проводяться конклави, під час яких кардинали обирають папу римського.

Історія будівництва та розпису

Сікстинська капела споруджена на місці колишньої Великої капели. У ній у Середньовіччя збирався папський двір, який налічував близько 200 членів. Папа Сікст IV переймався через військову загрозу зі сторони флорентійців та від військ Мехмеда II у східного узбережжя Італії. Саме тому він вирішив зміцнити будівлю.

Просте прямокутне приміщення розписали відомі майстри, включаючи Сандро Ботічеллі, Козімо Росселлі, Перуджино, Гірландайо та їх помічників. Вони створили 16 фресок, із яких збережено 12. Вони розподілені на 2 цикли: північна стіна із історією Христа та південна – із історією Мойсея.

На початку 16-го століття Мікеланджело розписав стелю за замовленням папи Юлія ІІ. На ній відтворені майже всі основні фрагменти Біблії. Наприкінці жовтня 1512 року папа навіть відслужив урочисту вечірню на честь створення фресок. Згодом, у 2012 до 500-річчя капели, це повторив папа Бенедикт XVI.

20 років потому Мікеланджело розписав ще й вівтарну стіну на замовлення папи Павла ІІІ. Нова фреска «Страшний Суд» зайняла майже увесь простір. Заради неї довелося відмовитися від кількох інших фресок. По центру – фігура Христа, що засуджує земних грішників. На нижньому рівні композицію доповнили гобелени, частково створені за роботами Рафаеля.

Реставрація фресок

Реставрація фресок Сікстинської капели – одна із найскладніших та наймасштабніших реставраційних робіт 20 століття. Вся композиція – найбільш значущий художній ансамбль епохи Відродження, а окремі роботи Мікеланджело входять до найцінніших витворів західного мистецтва взагалі.

Остання масштабна реставрація проводилася із 1980 до 1994 року. Саме вона стала надзвичайно важливою для мистецтвознавців, адже нарешті вдалося дістати та відтворити деталі і кольори, приховані роками. Суперечки через це тривають до сих пір: вчені не сходяться у том, як саме розуміти справжній задум художника.

Підготовчі роботи розпочалися ще в 1979 році. Важливо будо дослідити, проаналізувати та зберегти кожен етап робіт. Кожен крок записувався в архіви, на плівки та на фотографії. Особливо ретельно обиралися матеріали: виключно безпечні та прості.

Реставраторам вдалося позбавитися від 500-річного шару кіптяви та бруду, видалити невдалі шари фарби з минулих втручаннь, позбавитися жиру, солі, тріщин, тощо.  Та з рештою – відновити пошкоджені фрагменти, зберегти окремі ділянки з історією попередніх реставрацій та законсервувати найпошкодженіші місця.

Лише плануєте мандрівку до Італії та Ватикану? Не знаєте, з чого розпочати та як краще скласти програму? Звертайтеся до нас! І менеджери туристичної агенції Хіт Тревел дадуть відповіді на всі ваші запитання!

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x