Єгипетський Сфінкс, або Великий Сфінкс Гізи – візитна картка Єгипту. Хоча було встановлено, що гігантська статуя створена людиною, досі вчені так і не визначили, навіщо ж вона була побудована. Одні кажуть, що її створили, щоб віддати шану божеству. Інші стверджують, що єгипетські правителі побудували його тільки з власної забаганки, і особливого релігійного значення статуя не мала. У будь-якому випадку ми у Хіт Тревел хочемо поділитися з вами найцікавішими фактами!
- Єгипетський сфінкс – найстаріша статуя. Хоча фактичний вік досі точно не визначений, вважається, що сфінкс – старший за будь-які інші скульптури. Хоча в Єгипті було знайдено кілька більш ранніх статуй – це були все одно сфінкси, нехай і меншого розміру.
- Єгипетський сфінкс – найбільша скульптура з каменю. Хоча єгипетський сфінкс не є найстарішим зображенням Сфінкса, це найстаріша і найбільша статуя, виготовлена з єдиного каменю. Єгипетський Сфінкс має довжину 72 метри та височіє на 20 метрів. Фантастика, як давні люди змогли його вирізати.
- Більшість свого існування єгипетський сфінкс був занесений піском. Незважаючи на вражаючі розміри, статую періодично заносило піском по саму голову. Востаннє її розкопали та відновили у 20-х роках минулого століття.
- Великий сфінкс Гізи не є сфінксом. Фахівці стверджують, що єгипетського сфінкса традиційним зображенням сфінкса не назвеш. У класичній грецькій міфології сфінкс описувався як істота, яка мала тіло лева, голова жінки і крила птиці. У Гізі насправді височіє скульптура андросфінкса, оскільки він не має крил.
- Сфінкс колись був покритий фарбою. Хоча зараз Сфінкс сіро-піщаного кольору, колись він був повністю покритий яскравою фарбою. Залишки червоної фарби досі можна знайти на обличчі статуї, а на тілі Сфінкса є сліди синьої та жовтої фарби.
- Сфінкс втратив свій головний убір у 1920-х роках. Під час останнього відновлення у Великого Сфінкса відвалилася частина його знаменитого головного убору, а також була серйозно пошкоджена голова та шия. Уряд Єгипту найняв команду інженерів, щоб реставрувати статую 1931 року. Але під час цієї реставрації використовувався м’який вапняк, і 1988 року 320-кілограмова частина плеча відвалилася. Після цього єгипетський уряд знову розпочав відновлювальні роботи.
- Існував культ Сфінкса. Завдяки містичному баченню Тутмоса IV, який став фараоном після того, як відкопав величезну статую, в 14 столітті до нашої ери з’явився цілий культ поклоніння Сфінксу. Фараони, що керували під час Нового Царства, навіть будували нові храми, з яких можна було бачити Великого Сфінкса та поклонятися йому.
- Наполеон не винен у тому, що Сфінкса немає носа. Таємниця відсутності носа у Великого Сфінкса породила різноманітні міфи та теорії. Одна з найпоширеніших легенд свідчить, що Наполеон Бонапарт наказав відбити ніс статуї в пориві гордині. Однак, ранні ескізи Сфінкса показують, що статуя втратила носа ще до народження французького імператора.
- Сфінкс колись був бородатим. Сьогодні залишки бороди Великого Сфінкса, видалені зі статуї через сильну ерозію, зберігаються в Британському музеї та в Музеї єгипетських старожитностей, створеному в Каїрі в 1858 році.
- Зі Сфінксом пов’язані кілька астрономічних теорій. Деякі вчені вважають, що Сфінкс з пірамідами Гізи є гігантською машиною для уловлювання та переробки сонячної енергії. В іншій теорії відзначається збіг Сфінкса, пірамід та річки Ніл із зірками сузір’їв Лева та Оріона.