Щоб прогулянка горами була цікавою, корисною для здоров’я пригодою і викликала виключно приємні спогади, потрібно дотримуватися основних правил поведінки. Саме про них ми у Хіт Тревел і розповімо детальніше.
- Обов’язково знайдіть собі компанію. Бажано одного-двох чоловік. Велику групу збирати теж не варто, це незручно. Дві-чотири людини – найоптимальніший варіант. Але головне, не ходіть в гори поодинці – це небезпечно навіть для підготовлених туристів. Ну і з компанією, як мінімум, веселіше.
- Переконайтеся, що під час запланованого походу очікується хороша погода. В горах погода примхлива й мінлива, тому якщо на час виходу хмарність та вітер – перенесіть його.
- Подбайте про головний убір і зручне взуття. У горах на вас повинні бути якщо чи не трекінгові черевики або кросівки, то хоча б зручні сандалі з фіксацією стопи.
- Підготуйте воду і їжу для перекусу з запасом. Це потрібно в першу чергу для тривалих маршрутів на випадок, коли щось піде не за планом. Наприклад, знадобиться перечекати негоду.
- Повністю зарядіть мобільні пристрої, візьміть додатковий акумулятор та неодмінно збережіть в списку контактів номера телефонів місцевих рятувальників. Зазвичай їх можна дізнатися у будь-якій найближчій туристичній точці.
- Розкажіть знайомим про запланований похід. Переконайтеся, що щонайменше дві людини неподалік знають з ким, о котрій годині, за яким маршрутом ви пішли, і скільки приблизно часу це займе. І домовтеся, через який час ви точно повинні повернутися або хоча б вийти на зв’язок.
- Намагайтеся звести до мінімуму сліди свого перебування в лісовій зоні і горах. Звісно ж, не потрібно обламувати гілки чагарників, намагатися відколювати камені, видряпувати імена на стовбурах дерев, тощо. Ставтеся з повагою до крихкої екосистеми дикої природи і людей, які опиняться на маршруті після вас.
- Пересуваючись по маршруту, ні за яких обставин не втрачайте один одного з виду, між вами завжди повинен бути як мінімум звуковий контакт. На складних ділянках попереду зазвичай йде найсильніший і витривалий учасник групи, а поруч з ним, навпаки, непідготовлений.
- У місцях відпочинку не розпалюйте багаття та не паліть. Вогонь в лісі поширюється стрімко, і в силу складного гірського рельєфу пожежним вдається загасити його не так швидко, як це відбувається в місті.
- Якщо ви йдете без досвідченого провідника, не відходьте далеко від стежки, постарайтеся без необхідності не затримуватися у стрімких скель і не чіпайте незнайомі вам гриби і рослини.
- Не беріть з собою алкоголь. По-перше, це просто небезпечно, а по-друге, прекрасні види, запах хвої, вода з гірських річок і чисте гірське повітря оп’яняють набагато приємніше.
- Якщо ви заблукали або учасник вашої групи отримав травму, не панікуйте. Зв’яжіться зі співробітниками рятувальних служб, а потім надайте першу медичну допомогу потерпілому. Опинившись в позаштатній ситуації, ваша головна задача – взяти себе в руки, зв’язатися з рятувальниками і слідувати інструкціям, які вони надаватимуть. У деяких місцях, особливо в ущелинах, каньйонах або печерах, може не виявитися мобільного зв’язку. У такому випадку, якщо це можливо, постарайтеся піднятися на найвищу точку поблизу. Якщо такої можливості немає – залишайтеся на маршруті поки на вас не вийдуть рятувальники або інша група.